تاريخ : پنجشنبه 30 آذر 1396 | 5:07 | نویسنده : بخش سئوی نیلوبلاگ

وب 24 تماس می گرفت و خود را مشتری معرفی می کرد و از ما پیش فاکتور و نمونه قرارداد برای طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت گردشگری، سئو سایت و... می خواست.

همکاران بخش فروش به من اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده و مشخص شد که ایشان مدیر شرکتی به نام راهکار نوین هستند! (دقیقا نمیدانم که شرکت هستند یا شخصی کار میکنند و خود را شرکت جا می زنند) و زمانی که من به سایت ایشان مراجعه کردم متوجه نکته جالبی شدم : بیش از 90% مقالات این سایت توسط همکارانم در بخش تولید محتوای وب 24 و همچنین خود من در سایت www.rezashirazi.com نوشته شده است.

راهکار نوین را بهتر بشناسیم

متاسفانه اینگونه اشخاص و شرکت های کلاه بردار در اینترنت کم نیستند و با سو استفاده از محتوای دیگران با زحمت و هزینه و دانش خود تولید کرده اند، سعی می کنند برای خود اعتبار کسب کنند. این مجموعه بقدری کوچک و کم اهمیت بود که در آن زمان اهمیتی به موضوع ندادیم. پس از مدتی و ادامه دار شدن ماجرا من با راهکار نوین تماس گرفتم و از مدیر مجموعه خواستم که مقالات من را کپی نکند، ایشان برخورد خیلی بد و غیر مودبانه ای داشت و ماجرا تمام شد.

اخیرا متوجه شدیم که حجم ماجرا بسیار بیشتر شده و در سطح بالاتری کپی مطالب صورت می پذیرد، به گونه ای که ظاهرا ایشان یک نفر را استخدام کرده برای کپی مطالب وب 24 و سایت شخصی من! از طریق DMCA اطلاع رسانی کردم. اتفاق جالبی که افتاد، این بود که نه تنها تغییری در رفتار این مجموعه کلاه بردار رخ نداد بلکه با وقاحت تمام و سرعت بیشتر به رفتار نادرست خود ادامه دادند.

نکته جالب ماجرا این بود که شرکت راهکار نوین کانال تلگرامی برای خود ایجاد کرد که بیش از 90% مطالب آن را عینا از کانال تلگرامی سئو 24 کپی می کرد و در واقع تنها به مقالات اینترنتی و سایت بسنده نکرده بودند. در تمام این اتفاقات ما به دلیل بی اهمیت بودن این شرکت و کوچک بودن آن اهمیتی به موضوع ندادیم اما...

در سایت این شرکت کلاه بردار ادعا شده است که این شرکت خدمات طراحی سایت، سئو، سایت ساز و میزبانی وب را ارائه می دهد، در حالیکه حتی به قدری دانش و سواد در این مجموعه وجود ندارد که بتوانند خودشان تولید محتوا داشته باشند. حتی صفحه مرتبط با سایت ساز این شرکت چه از نظر محتوایی و چه از نظر امکاناتی کاملا مشابه سیستم سایت ساز فاخته که توسط وب 24 تولید شده بود است.

گستاخی و بی شرمی شرکت کلاه بردار راهکار نوین

متاسفانه افراد کلاه بردار اگر اقدامی علیه آنها انجام نشود هر روز گستاخ تر می شوند و با سرعت بیشتری به کار خود ادامه می دهند، این گستاخی به جایی رسید که این شرکت نه تنها مقالات را کپی می کرد، بلکه به گوگل اعلام میکرد که ما مطالب را از آنها کپی کرده ایم و درخواست بازبینی DMCA و کپی رایت به گوگل ارسال میکرد و این اتفاق باعث شد که بسیاری از مقالات شخصی من و وب 24 از نتایج گوگل حذف شود و ما که تولید کننده محتوا هستیم به عنوان کپی کننده معرفی شویم!

گرچه اقدامات قانونی و محکمی را برای جلوگیری از کلاه برداری و سو استفاده چنین افرادی در مرحله انجام است اما نکته جالب اینجاست که اینگونه افراد در نهایت بی شرمی، هر روز اقدام مجرمانه جدیدی را انجام می دهند. جالب اینجاست که وقتی با این مجموعه تماس گرفتم، با برخوردی بسیار بد و غیر مودبانه، اجازه صحبت با فرد مذکور را ندادند و در نهایت هم که موفق به صحبت با ایشان شدم، استدلال جالبی داشتند: مگر شما محتوای خود را ثبت کرده اید؟ اصلا بروید شکایت کنید، کپی می کنیم که میکنیم و بعد هم با فحاشی و تهدید به صحبت های خود پایان دادند.

فضای ناپاک وب فارسی

متاسفانه فضای وب فارسی به قدری ناپاک است که شخصی که محتوای دیگری را کپی می کند و در واقع دارد دزدی محتوا انجام می دهد، به خود اجازه می دهد با بدترین الفاظ ممکن با مالک و تولید کننده محتوا صحبت کند و حتی آنقدر گستاخ می شود که نه تنها محتوا را کپی می کند و عمل دزدی را انجام می دهد بلکه از تولید کننده محتوا هم شکایت می کند! متاسفانه هزینه های که شکایت های حقوقی از نظر وکیل و فاصله زمانی و... دارد باعث می شود بسیاری از افراد و شرکت های کوچک از شکایت منصرف شوند و همین موضوع کلاه برداران اینترنتی را گستاخ تر می کند.

قبلا مقاله ای تحت عنوان کاربردهای سئو در سایت منتشر کرده بودم و در این مقاله به مبحثی تحت عنوان سئو در خدمت عدالت اشاره کرده بودم، امیدوارم که با معرفی چنین افراد و شرکتهای کلاه برداری در اینترنت و همکاری و همیاری مدیران سایت های اینترنتی که به صورت پاک و مفید فعالیت می کنند، جامعه را از وجود چنین افرادی حذف کنیم.

امیدوارم که سازمان های مربوطه فکری جدی برای جلوگیری از فعالیت اینگونه افراد و شرکت بکنند. باید از خودمان شروع کنیم و با حمایت از تولید کنندگان محتوا و کپی نکردن محتوا (یا حداقل اگر مطلبی کپی می شود آن را به اسم خودمان منتشر نکنیم بلکه به تولید کننده آن لینک دهیم) اگر هم به خاطر کپی شدن جریمه می شویم، نرویم و تولید کننده را گزارش کنیم که او از ما کپی کرده تا خودمان جریمه نشویم!امتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 52
برچسب ها :